PRINCIP ČINNOSTI REGULÁTORU

 


Úkolem zařízení je snížení energetické náročnosti vytápěné budovy při současném zachování běžné tepelné pohody. Uživateli dává do rukou nástroj, který mu umožní topit v daném čase pouze v těch částech budovy, které jsou využívány.

V každém objektu jsou obvykle místnosti, které nejsou využívány po celý den. Také potřebné teploty místností bývají během dne rozdílné a závisí na způsobu jejich využívání. Tyto různé požadavky na jedinou otopnou soustavu řeší systémy známé pod označením IRC (individual room control), které zabezpečují programově řízené vytápění jednotlivých místností podle individuálních požadavků uživatelů. Kromě důsledného zateplení objektů, které je nutné v každém případě, je možné docílit významných úspor právě zavedením režimu nesoučasného vytápění jednotlivých částí budovy.

Zařízení Etatherm využívá (na rozdíl od většiny jiných tuzemských i zahraničních výrobců systémů nesoučasného vytápění) jako akční členy ventilových armatur servopohony. Porovnání dvou základních principů můžete nalézt ZDE.

(Pro obecné informace o regulaci a porovnání různých druhů regulace klikněte ZDE)

 

Příklady využití:

V modelovém rodinném domku je ráno třeba přitopit v ložnici (na vstávání), kuchyni a jídelnu (na snídani) a pak je možný celkový teplotní útlum, protože všichni obyvatelé odcházejí do zaměstnání. Odpoledne se vytápí na příjemnou teplotu obývací pokoj, k večeru se přidá kuchyně a jídelna. Před spaním se zvýší teplota v koupelně (večerní hygiena) a podle potřeby a zvyku také v ložnici. Ostatní nevyužívané místnosti mají zařazen vhodný (a zpravidla různý) teplotní útlum. Pro každý den v týdnu může uživatel zvolit pro danou místnost jiný program, případně může dopředu navolit jiný režim - například útlum pro zimní dovolenou.

DOMEČKY

Jiným příkladem jsou objekty s víceméně pevnou pracovní dobou nebo rozvrhem - administrativní objekty, školy, školky, výrobní provozy atd. Zde je možno vytápět přesně podle stanovených regulí. Další možností jsou hotely, penziony a rekreační chaty, které jsou obsazovány různě - podle aktuálního počtu návštěvníků.

Všechny uvedené případy a mnoho dalších umí vyřešit regulační souprava Etatherm ETH 1. Součástí regulačního procesu je samozřejmě také měření skutečných teplot v místnostech, regulace zohledňuje i cizí tepelné vlivy jakými jsou oslunění, teplo uvolňované v kuchyni při vaření, teplo uvolňované přítomností osob nebo provozem různých zařízení. Zařízení také kompenzuje nevhodně navržené tepelné rozvody, výkony otopných těles či různě účinné tepelné izolace budov a dokáže podle historie skutečných teplot v jednotlivých místnostech rozpočítat náklady na topení mezi více uživatelů.

 

Příklad dosažení tepelné úspory zavedením režimu nesoučasného vytápění

Příklad dosažených tepelných úspor

 

Stanislav Caha - autorizovaná firma pro projekci a montáž systémů Etatherm

Bítovčice 134; 588 22 Luka nad Jihlavou; tel: 724 031677; stanislav.caha@seznam.cz